Норвегія: продажу “зелених” автомобілів і з ДВС зрівнялися!

Цікавий приклад того, як уряд може в хорошому сенсі стимулювати турботу про навколишнє середовище.

Авто з електродвигунами (електромобілі та гібриди) в грудні 2017 року Норвегії вперше зрівнялися по продажах зі звичайними машинами, що працюють на бензині та дизельному паливі. За даними Норвезької асоціації власників електромобілів, в останній місяць 2017 року через всіх проданих в країні нових авто 27,5% становили електромобілі і ще 22,5% – гібриди з можливістю підзарядки від електромережі. Авто з електродвигунами також зайняли перші 7 рядків у списку машин, які в 2017 році мати попит серед норвежців.

У першій трійці – Volkswagen e-Golf, BMW i3 і гібридна Toyota RAV4. Найпопулярніша машина з ДВЗ – Skoda Octavia в бензиновому і дизельному варіантах – виявилася лише на 8-му місці. В цілому норвезькими дорогами зараз їздить трохи більш як 200 тис. машин з електричними двигунами, з яких 140 тис. – електромобілі і 60 тис. – гібрида. Це більше 7% від усіх приватних пасажирських авто в скандинавському королівстві.

Продажі електромобілів в Норвегії неухильно ростуть, і до 2025 року уряд країни ставить собі за мету зробити придбання звичайних машин невигідним для споживачів, таким чином наблизивши частку продажів нових авто з електродвигунами до 100%. Керівництво країни вважає це завдання вкрай амбітною, але здійсненним, при цьому мова не буде йти про заборону на продаж бензинових авто. За кількістю працюючих на електриці автомобілів на душу населення королівство вже давно займає перше місце в світі.

Такі значні показники забезпечило поєднання ряду факторів. Основний з них – масштабна державна програма, здійснювана з 90-х років минулого століття, яка передбачає різноманітні пільги як для продавців, так і для покупців автомобілів, що завдають мінімальної шкоди навколишньому середовищу. Даються взнаки також високі доходи, а відповідно, і купівельна спроможність жителів країни.

Машини, які не викидають в атмосферу шкідливих речовин, з 1990 року ввозяться в Норвегію безмитно, а їх покупці не повинні платити ні ПДВ, ні великий збір, зазвичай стягується при придбанні нових авто.

За ціною електричні автомобілі здатні конкурувати з аналогічними моделями, оснащеними двигунами внутрішнього згоряння. Економія для норвежців, які купують собі “зелену” машину, на цьому не закінчується: вони не повинні платити збори на магістралях, можуть безкоштовно користуватися поромами і паркуватися на муніципальних стоянках, а також вільно використовувати виділені смуги для громадського транспорту.

Власникам бензинових авто, навпаки, найближчим часом влада може створити серйозні незручності, зокрема, заборонивши в’їзд до центрів найбільших міст країни.