«Не надали перевагу пішоходу» – чим це може погрожувати водію?

В чому полягає порушення правил дорожнього руху, яка санкція загрожує водію та в яких випадках поліцейський отримує право притягнути нас до відповідальності за вказане правопорушення.

Отже, почнемо з причини зупинки, як всім відомо згідно з ст. 35 Закону України Про національну поліцію, існує дев’ять причин для зупинки транспортного засобу, в тому числі порушення правил дорожнього руху.

Згідно п.18.1 ПДР Водій транспортного засобу, що наближається до нерегульованого пішохідного переходу, на якому перебувають пішоходи, повинен зменшити швидкість, а в разі потреби зупинитися, щоб дати дорогу пішоходам, для яких може бути створена перешкода чи небезпека.

Кваліфікуючими ознаками вказаного порушення є «перешкода» або «небезпека», тобто якщо при наближенні до пішохідного переходу, водій не створив пішоходам перешкоди або небезпеки відповідно в його діях немає правопорушення передбаченого п.18.1 ПДР.

Якщо пішоходу не створюється перешкода чи небезпека в русі, водії можуть проїхати через пішохідний перехід не зупиняючись

Існує кілька варіантів ситуацій з звинуваченнями водіїв з боку поліцейських, наприклад: пішохід переходив зовсім іншу смугу для руху, і транспортний засіб ніяк не міг створити йому перешкоди або небезпеки. Другий варіант: пішохід стоїть на розділовій смузі або острівці безпеки. В останньому випадку згідно п. 18.3 ПДР водії повинні дотримуватись безпечного інтервалу. Наступний випадок, коли пішоходи стоять або сходять з тротуару та рух автомобіля не створює їх перешкоди або небезпеки. Обов’язок водія (зменшити швидкість, зупинитися) виникає тільки тоді, коли пішоходи вже знаходяться на переході в момент, коли водій до нього наближається, але ніяк не тоді, коли пішоходи сходять з тротуару, а ТЗ вже знаходиться практично (або безпосередньо) на переході, і різко зупинити його, щоб пропустити пішоходів, або взагалі неможливо, або небезпечно. У всякому разі, якщо в момент наближення водія до переходу пішоходів на ньому немає – шлях відкритий. І можна сміливо доводити поліцейському (і писати в своїх поясненнях): «У момент мого наближення до переходу пішоходів на ньому не було, вони ще знаходилися на тротуарі, і тому обов’язку пропустити їх відповідно до п. 18.1 ПДР не виникло». Водій повинен дати дорогу тільки тим пішоходам, для яких може бути створена перешкода чи небезпека.
І в усіх випадках, якщо пішохід не змінив напрямку чи швидкості руху, з метою забезпечити свою безпеку, відповідно жодна перешкода чи небезпека йому не була створена, відповідно в діях водія немає правопорушення.

Пам’ятаймо, що при винесенні постанови поліцейським, водій має право ознайомитися з доказами в справі про адміністративне правопорушення

Згідно ст. 251 КУпАП, передбачено, що доказами є в т.ч. є пояснення потерпілого пішохода. Отож для стовідсоткої сили доказової бази з боку поліцейського для притягнення водія до відповідальності за ненадання переваги пішоходу, потрібні письмові пояснення самого пішохода. В такому разі поліцейський буде володіти належними доказами.

Розглянемо питання щодо межі санкції, яка може бути накладена на водія, вина якого вже доведена. Отже, згідно ч.1 ст. 122 КУпАП, ненадання переваги у русі пішоходам на нерегульованих пішохідних переходах, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 255 грн.

Якщо порушення вчинене водієм спричинило створення аварійної обстави, а саме: примусили інших учасників дорожнього руху різко змінити швидкість, напрямок руху або вжити інших заходів щодо забезпечення особистої безпеки або безпеки інших громадян, – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 680 грн. або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року.

Обов’язковою ознакою для кваліфікації обставини як аварійної, пішохід повинен різко змінити швидкість, напрямок руху, або вжити інші заходи для особистої безпеки або безпеки інших учасників

Коли водій не надав перевагу пішоходу та тим самим створив аварійну обставу, поліцейський складає лише протокол, яким фіксує порушення, а розгляд справи та накладення санкції здійснює суд. В такому випадку поліцейський отримує право тимчасово вилучити посвідчення водія, про що робить відповідний запис в протоколі та одночасно видає водієві тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом строком не більше ніж на три місяці з дати вилучення посвідчення водія.

Варто пам’ятати, якщо в тримісячний строк суд не встиг з певних причин прийняти рішення про позбавлення водія права керування, водій вправі будь якому випадку повернути своє посвідчення, шляхом звернення з заявою до відповідного органу Національної поліції.

Варто знати, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку тимчасового вилучення посвідчення водія на транспортний засіб та його повернення» для повернення зазначеного посвідчення обов’язковим є складання теоретичного та практичного іспиту. При цьому практичний іспит приймається екзаменаційною комісією на транспортному засобі тієї категорії, який був зазначений у рішенні суду про позбавлення права на керування транспортним засобом.

За підготовку матеріалу дякуємо юристу львівського осередку “Авто Євро Сила” Андрію Сколоздрі

Потрібна юридична консультація? Звертайтеся: ‎0738808802, вул. Дудаєва, 7, м. Львів